Kto je prítomný

Máme online 98 hostí 

Štatistika

Členovia : 4
Článkov : 2436
Počet zobrazení obsahu : 11101045

Leták – Zdravie vo vašich rukách

Reklamný prúžok

Leták - Zdravý tanier

Reklamný prúžok

Leták - Salmonelóza a exotické zvieratá

Reklamný prúžok

Ako sa chrániť pred kliešťom - deti

Reklamný prúžok

Ako sa chrániť pred kliešťom - verejnosť

Reklamný prúžok

SAR PES TE ARAKHEL LE KLIEŠŤOSTAR

Reklamný prúžok

Leták - Od srdca k srdcu

Reklamný prúžok

SAR TE NA CHUDEL E CHRIPKA

Reklamný prúžok

Leták - Hemoragická horúčka Ebola - september

Reklamný prúžok

Leták - Soľ nie je nad zlato

Reklamný prúžok

Pexeso : zdravé a nezdravé potraviny

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Dotazníky a tlačivá

Kalendár

posledný mesiac november 2019 budúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
week 44 1 2 3
week 45 4 5 6 7 8 9 10
week 46 11 12 13 14 15 16 17
week 47 18 19 20 21 22 23 24
week 48 25 26 27 28 29 30

Očkovací kalendár na rok 2019

Reklamný prúžok

Význam očkovania – Choroby, ktorým môžeme vďaka očkovaniu predchádzať

Reklamný prúžok

Leták - Ako predísť chrípke

Reklamný prúžok

Leták - Chrípka

Reklamný prúžok

Leták - Chrípka seniori

Reklamný prúžok

Leták - Chrípka zdravotníci

Reklamný prúžok

Leták - Preplávajme bezpečne letom

Reklamný prúžok

Leták - Kúpte sa pri bazéne zdravšie

Reklamný prúžok

Akrylamid v potravinách

Reklamný prúžok

Výživovo-pohybové koleso

Reklamný prúžok

Osýpky sú vážne ochorenie

Reklamný prúžok

Leták - Syfilis

Reklamný prúžok

Leták - Päť zásad pre bezpečnejšie potraviny

Reklamný prúžok

Leták "Pre Vaše zdravie, pre Vás"

Reklamný prúžok

Úrad verejného zdravotníctva SR jeho činnosti a aktivity

Reklamný prúžok

Leták - Čo znamenajú symboly a značky na plastových obalových materiáloch

Reklamný prúžok
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky
Prichádza chrípková sezóna Tlačiť E-mail
Štvrtok, 01 Október 2015 10:08

chripkaChrípka je infekčné ochorenie vyvolané vírusom chrípky. Klinicky prebieha ako akútne zápalové ochorenie horných dýchacích ciest. Jej nástup je obvykle náhly, z plného zdravia. Často začína zimnicou, bolesťami hlavy, teplota stúpa na 39 - 40 ºC. Chorý má bolesti svalov a kĺbov, suchý, dráždivý kašeľ, nádchu, pocit sucha a škriabania v hrdle. Ku klinickým príznakom dochádza za jeden až tri dni od infikovania sa. Pokiaľ nevzniknú komplikácie, príznaky do piatich dní odoznejú. Úplné uzdravenie obvykle nastáva až do štyroch týždňov od prvých príznakov.

Epidémie chrípky vznikajú každoročne z dôvodu premenlivosti vírusov chrípky. Vírusy podliehajú drobným genetickým zmenám – mutáciám, z toho dôvodu prichádza k opakujúcim sa malým epidémiám v dvoch až troch ročných cykloch. Raz za 10 až 40 rokov prichádza k veľkej zmene vírusu. Skrížením medzi ľudským a zvieracím typom chrípkového vírus vznikne úplne nový typ vírusu, ktorý je schopný vyvolať rozsiahle pandémie. Ostatná pandémia bola zaznamenaná v rokoch 2009 – 2010. Epidémie chrípky predstavujú nielen zdravotný, ale aj závažný ekonomický a spoločenský problém.

Čítať celý článok...
 
Informácia o hlásení dvoch prípadov poliomyelitídy spôsobených vakcínou derivovanými poliovírusmi typu I(cVDPV1) u detí na Ukrajine Tlačiť E-mail
Štvrtok, 03 September 2015 12:54

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky bol prostredníctvom Systému rýchleho varovania a včasnej  reakcie informovaný o dvoch laboratórne potvrdených prípadoch poliovírusu u detí (4 ročné a 10 mesačné v čase nástupu ochrnutia) na Ukrajine v Zakarpatskej oblasti. Táto oblasť susedí so štyrmi krajinami Európskej únie (Poľsko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko). Z informácií z internetovej stránky Ministerstva zdravotníctva Ukrajiny boli tieto prípady približne 30 kilometrov vzdialené a oba boli spôsobené geneticky podobným poliovírusom typu I. Podľa vyjadrenia miestnych autorít je v roku 2014 zaočkovaných necelých 50 % a v roku 2015 je zaočkovaných iba 14 % detí.

Čítať celý článok...
 
Stanovisko Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky k výrobku MMS Tlačiť E-mail
Pondelok, 03 August 2015 13:02

Dňa 30. 7. 2015 bol Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ďalej len „ÚVZ SR“) upozornený na ponúkanie výrobku (podľa charakteru sa pravdepodobne jedná o výživový doplnok) MMS „Miracle Mineral Solution – Zázračný minerálny roztok“ na predaj prostredníctvom internetových stránok: http://mms1.wbl.sk/KDE-SA-DA-KUPIT---KONTAKT-.html a www.mmskvapky.sk.

Umiestnenie výrobku MMS na trh v Slovenskej republike nebolo oznámené Úradu verejného zdravotníctva SR v súlade so všeobecnou ohlasovacou povinnosťou podľa zákona  č. 152/1995 Z.z. o potravinách v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 152/1995 Z.z.“).

Čítať celý článok...
 
Vyhodnotenie chrípkovej sezóny 2014/2015 v Slovenskej republike Tlačiť E-mail
Štvrtok, 02 Júl 2015 00:00

Vyhodnotenie chrípkovej sezóny 2014/2015 v Slovenskej republike (pdf)

 
Informácia o nevyhovujúcom výrobku – Salmonella Derby vo výrobku Žihľavový prášok Tlačiť E-mail
Piatok, 19 Jún 2015 09:15

Dňa 12. 6. 2015 bolo Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky Rýchlym výstražným systémom pre potraviny a krmivá (RASFF) zaslané varovné oznámenie
č. 2015.0567 –  Salmonella Derbis vo výrobku žihľavový prášok z Bulharska. Názov a označenie výrobku: Nettle powder, pH-Balans Nässla nokkosjauhe, 500 g papierové vrecko, dátum spotreby 03.2017.

Na základe následného oznámenia bol dodaný na Slovensko výživový doplnok ANDROX Q12 s obsahom predmetného žihľavového prášku, jedná sa o šaržu 141410/01.

Čítať celý článok...
 
Linka pre informácie o víruse MERS v 19 jazykoch Tlačiť E-mail
Štvrtok, 18 Jún 2015 10:36

Ministerstvo zdravotníctva Kórejskej republiky reaguje na narastajúci počet prípadov vírusu MERS vo svojej krajine a s presnejšími informáciami chce pomôcť aj ľuďom, ktorí nehovoria kórejsky. Od 12. júna 2015 najprv spustilo linku čisto pre otázky a nahlasovania vírusu MERS na čísle 109 aj v anglickom jazyku. Od 15. júna sa na linke dá s operátormi dohovoriť už 19 jazykmi (vietnamský, thajský, mongolský, indonézsky, francúzsky, bengálsky, ruský, nepálsky, nemecký, španielsky, arabský, anglický, japonský, pekinská čínština, khmérsky, tamilský, barmský, tagalog, urdský jazyk). V priloženom linku sú informácie, ako postupovať pri telefonovaní na linku 109.

 


http://english.mw.go.kr/front_eng/sg/ssg0111vw.jsp?PAR_MENU_ID=1001&MENU_ID=100111&page=2&CONT_SEQ=323458

 
Usmernenie hlavného hygienika Slovenskej republiky - Koordinácia postupov pri zistení vysoko nebezpečnej nákazy v Slovenskej republike Tlačiť E-mail
Štvrtok, 18 Jún 2015 07:28

Usmernenie hlavného hygienika Slovenskej republiky - Koordinácia postupov pri zistení vysoko nebezpečnej nákazy v Slovenskej republike (pdf)

 
Ochorenie MERS Tlačiť E-mail
Utorok, 16 Jún 2015 12:05

MERS (Middle East Respiratory Syndrome) je vírusové respiračné ochorenie spôsobené vírusom MERS-CoV (koronavírus).  Zdroj nákazy ako aj spôsob prenosu na človeka je stále v štádiu skúmania. Doterajšie vedecké analýzy však naznačujú, že zdrojom nákazy sú jednohrbé ťavy. Preto hovoríme o zoonóze - ochorení prenášané primárne zo zvierat na človeka. Prvé prípady, u ktorých sa zaznamenal prenos z človeka na človeka boli v Saudskej Arábii v roku 2012. Tu sa vyskytli aj lokálne epidémie. Sporadické ochorenia boli hlásené tiež v Európe a to prevažne u ľudí s pozitívnou cestovateľskou anamnézou do krajín Blízkeho Východu. Prvá a zatiaľ posledná väčšia epidémia MERS-CoV mimo Arabského poloostrova momentálne prebieha v Južnej Kórei. Prvý prípad ochorenia tu bol hlásený u človeka s pozitívnou cestovateľskou anamnézou na Blízky Východ.

Čítať celý článok...
 
Chráňte svoje deti počas horúceho leta! Tlačiť E-mail
Piatok, 12 Jún 2015 09:44

Slnko, voda a pohoda - to čaká deti už najbližšie mesiace. Pozor však na niekoľko letných nástrah, ktoré môžu deťom a zároveň aj rodičom pokaziť bezstarostnú prázdninovú harmóniu.


Pozor na úpal
 

Jedným z rizík, ktoré hrozia deťom s nastávajúcim teplým počasím, je výskyt úpalu. Vzniká intenzívnym, priamym slnečným žiarením na nechránenú hlavu a zátylok dieťaťa. Pozorujeme ho u detí, ktoré v horúčavách nemajú prikrytú hlavu a prejavuje sa zvýšenou telesnou teplotou, bolesťami hlavy, povrchným a zrýchleným dýchaním, rýchlym pulzom a nevoľnosťou. Rodičia by mali na to myslieť a kontrolovať, aby deti počas horúcich dní nosili ľahký, svetlý, vzdušný odev, pokrývku hlavy, kvalitné slnečné okuliare a používali krémy proti UV žiareniu s vysokým ochranným faktorom. Zvýšená fyzická námaha by sa mala prispôsobiť prostrediu, deti by si mali robiť častejšie prestávky v tieni a v čase medzi 11-15 hodinou sa nevystavovať slnečným lúčom.

Čítať celý článok...
 
Preplávajme letom bezpečne Tlačiť E-mail
Streda, 10 Jún 2015 08:25

preplavajme_letom_bublinaKeďže kúpacia sezóna už „klope na dvere“, Úrad verejného zdravotníctva SR pripravil pre verejnosť edukačný materiál, ktorý sa venuje prevencii úrazov na prírodných a umelých kúpaliskách. Informácie sú zamerané na rady a tipy ako bezpečne stráviť čas s deťmi pri vode.  Nájdete tu informácie o tom, ako rozpoznať, že sa niekto topí, aj upozornenie, že kúpacie hračky sú len hračky, ktoré zvyšujú bezpečnosť dieťaťa, ale neochránia na 100% pred utopením. Súčasťou je aj návod na poskytnutie prvej pomoci pri topení a ďalšie užitočné rady, ktoré sa Vám pri pobyte pri vode môžu zísť.

Uvedený materiál bude distribuovaný do najnavštevovanejších kúpalísk a následne poskytnutý návštevníkom ako súčasť vstupenky.

Čítať celý článok...
 
Správa z mimoriadnej cielenej kontroly zameranej na dodržiavanie hygienických požiadaviek v „ázijských reštauráciách“ v Slovenskej republike Tlačiť E-mail
Pondelok, 01 Jún 2015 13:30

V nadväznosti na povinnosti vyplývajúce orgánom verejného zdravotníctva podľa zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o doplnení a zmene niektorých zákonov v platnom znení (ďalej len „zákon č. 355/2007 Z. z.") vo veci výkonu štátneho zdravotného dozoru nad zariadeniami poskytujúcimi stravovacie služby, Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky ako orgán, ktorý podľa § 5 ods. 4 písm. j) zákona č. 355/2007 Z. z. riadi, kontroluje a koordinuje výkon štátnej správy uskutočňovaný regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva (ďalej len „RÚVZ"), požiadal RÚVZ o vykonanie mimoriadnej cielenej kontroly zameranej na dodržiavanie hygienických požiadaviek na výrobu, manipuláciu, skladovanie, podávanie a kvalitu pokrmov podľa zákona č. 355/2007 Z. z. a vyhlášky č. 533/2007 o podrobnostiach o požiadavkách na zariadenia spoločného stravovania (ďalej len „vyhláška č. 533/2007"), vrátane kontroly epidemiologicky rizikových činností osôb pri výrobe a manipulácii s pokrmami podľa zákona č. 152/1995 Z. z. o potravinách v znení neskorších predpisov v „ázijských reštauráciách" v Slovenskej republike.

Čítať celý článok...
 
<< Začiatok < Dozadu 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 Dopredu > Koniec >>

Stránka 47 z 68