Kto je prítomný

Máme online 96 hostí 

Štatistika

Členovia : 4
Článkov : 2277
Počet zobrazení obsahu : 9960818

Leták – Zdravie vo vašich rukách

Reklamný prúžok

Leták - Zdravý tanier

Reklamný prúžok

Leták - Salmonelóza a exotické zvieratá

Reklamný prúžok

Ako sa chrániť pred kliešťom - deti

Reklamný prúžok

Ako sa chrániť pred kliešťom - verejnosť

Reklamný prúžok

SAR PES TE ARAKHEL LE KLIEŠŤOSTAR

Reklamný prúžok

Leták - Od srdca k srdcu

Reklamný prúžok

SAR TE NA CHUDEL E CHRIPKA

Reklamný prúžok

Leták - Hemoragická horúčka Ebola - október

Reklamný prúžok

Leták - Hemoragická horúčka Ebola - september

Reklamný prúžok

Bezpečný návrat domov

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Dotazníky a tlačivá

Kalendár

posledný mesiac apríl 2019 budúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
week 14 1 2 3 4 5 6 7
week 15 8 9 10 11 12 13 14
week 16 15 16 17 18 19 20 21
week 17 22 23 24 25 26 27 28
week 18 29 30

Očkovací kalendár na rok 2018

Reklamný prúžok

Akrylamid v potravinách

Reklamný prúžok

Výživovo-pohybové koleso

Reklamný prúžok

Leták - Ako predísť chrípke

Reklamný prúžok

Osýpky sú vážne ochorenie

Reklamný prúžok

Leták - Syfilis

Reklamný prúžok

Leták - Päť zásad pre bezpečnejšie potraviny

Reklamný prúžok

Leták "Pre Vaše zdravie, pre Vás"

Reklamný prúžok

Úrad verejného zdravotníctva SR jeho činnosti a aktivity

Reklamný prúžok

Leták - Diabetes mellitus alebo cukrovka

Reklamný prúžok

Leták - Kúpte sa pri bazéne zdravšie

Reklamný prúžok

Leták - Dýchajme zdravý vzduch

Reklamný prúžok

Leták - Chrípka

Reklamný prúžok

Leták - Chrípka seniori

Reklamný prúžok

Leták - Chrípka zdravotníci

Reklamný prúžok

Leták - Čo znamenajú symboly a značky na plastových obalových materiáloch

Reklamný prúžok
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky
Čierny kašeľ (Pertussis) Tlačiť E-mail
Štvrtok, 07 November 2013 10:54

Charakteristika ochorenia: Čierny kašeľ je akútne respiračné ochorenie. Prejavuje sa typickým záchvatovitým kašľom trvajúcim aj 6 týždňov a dlhodobou rekonvalescenciou. Ochorenie bývalo v minulosti často sprevádzané mnohými komplikáciami, ako krvácaním do viečok, zápalom pľúc, zápalmi stredného ucha, ale aj zápalom mozgu.


Pôvodcom nákazy
je baktéria  Bordetella pertussis, ktorá produkuje toxíny, z ktorých hlavnú úlohu má pertusický toxín, ktorý postihuje sliznice dýchacích ciest a jemné cievne kapiláry. Citlivá je na vplyvy vonkajšieho prostredia, na slnku prežíva jednu hodinu, pri teplote 60 °C  hynie v priebehu 15 minút. Je citlivá na bežne používané dezinfekčné prostriedky.


Prameň pôvodcu nákazy
je chorý človek alebo nosič. Chorý vylučuje pôvodcu 3 až 4 dni pred objavením sa klinických príznakov a najviac je infekčný v prvých dvoch týždňoch ochorenia.


Prenos ochorenia.
Ochorenie sa najčastejšie prenáša z človeka na človeka vdychovaním vzduchu kontaminovaného baktériami chorého človeka.

Čítať celý článok...
 
Výskyt divého poliovírusu typu 1 v Sýrii a riziko možného šírenia Tlačiť E-mail
Štvrtok, 31 Október 2013 14:06

Svetová zdravotnícka organizácia hlásila v druhej polovici októbra 2013 zvýšený výskyt akútnej paralytickej poliomyelitídy v provincii Deir Al Zour vo východnej časti Sýrie hraničiacej s Irakom. Doteraz bolo hlásených 22 prípadov. Prvé prípady sa vyskytli už začiatkom októbra. V desiatich prípadoch sa potvrdil výskyt divého poliovírusu typu 1. Väčšinu prípadov tvorili nezaočkované alebo nedostatočne zaočkované deti mladšie ako 2 roky.

V Sýrii sa domáce prípady poliomyelitídy nevyskytli od roku 1995. Posledný laboratórne potvrdený importovaný prípad poliomyelitídy bol hlásený v roku 1999.

Očkovanie proti poliomyelitíde je v Sýrii povinné od roku 1964. Zaočkovanosť detí proti poliomyelitíde sa do roku 2010 pohybovala nad 90 %.  Odvtedy však výrazne poklesla.

Čítať celý článok...
 
Správa z mimoriadnej kontroly označovania výživových doplnkov Tlačiť E-mail
Štvrtok, 31 Október 2013 10:59

Správa z mimoriadnej kontroly označovania výživových doplnkov (pdf)new_okto2013_072

 
Výsledky mimoriadnej cielenej kontroly zameranej na dodržiavanie hygienických požiadaviek v ubytovacích zariadeniach pre deti a mládež v Slovenskej republike Tlačiť E-mail
Streda, 30 Október 2013 10:10

Výsledky mimoriadnej cielenej kontroly zameranej na dodržiavanie hygienických požiadaviek v ubytovacích zariadeniach pre deti a mládež v Slovenskej republike (pdf)

 
Úrad získal osvedčenie o spôsobilosti vykonávať výskum a vývoj Tlačiť E-mail
Utorok, 22 Október 2013 14:05

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ďalej len „úrad“) získal dňa 14. októbra 2013 osvedčenie o spôsobilosti vykonávať výskum a vývoj z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. Osvedčenie o spôsobilosti vykonávať výskum a vývoj bolo úradu vydané na základe splnenia zákonom daných podmienok s platnosťou na obdobie šiestich rokov. Na základe uvedeného osvedčenia získal úrad oprávnenie uchádzať sa o finančné prostriedky zo štátneho rozpočtu na riešenie projektov výskumu a vývoja, ako aj možnosť žiadať o finančnú podporu pri riešení projektov výskumu a vývoja všetky domáce a zahraničné grantové inštitúcie.

 
Správne stravovanie Tlačiť E-mail
Piatok, 18 Október 2013 14:51

Správne stravovanie (pdf)

 
Nebezpečné kozmetické výrobky 14.10.2013 Tlačiť E-mail
Streda, 16 Október 2013 08:21

TASR, SITA

Bratislava, 14. 10. 2013


Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje na výskyt nebezpečných výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné  orgány v Nemecku a v Taliansku.Ide o nasledujúce výrobky:

1. hlásenie č. 1308/ 13

názov: mydlo na ruky „Nickelodeon“

značka: Delkam Group

výrobná dávka/typ/čiarový kód: 73550001531000000150

krajina pôvodu: Grécko

výrobca: Sambro International Ltd., Dumers Lane, BL9 9UR Bury, United Kingdom

popis: tekuté mydlo v oválnej fľaške s pumpičkou s obrázkom „ Sponge Bob“, viď obrázok

Čítať celý článok...
 
Správa z uskutočnených kontrol v prevádzkach s výrobou a predajom nebalenej zmrzliny počas letnej sezóny 2013 v Slovenskej republike Tlačiť E-mail
Utorok, 15 Október 2013 12:26

zmrzlina2Správa z uskutočnených kontrol v prevádzkach s výrobou a predajom nebalenej zmrzliny počas letnej sezóny 2013 v Slovenskej republike (pdf)

 
Užitočné informácie o chrípke Tlačiť E-mail
Streda, 02 Október 2013 10:58

chripkaChrípkové sezóna začína v októbri daného roka a trvá až do apríla nasledujúceho roka. Chrípka je infekčné ochorenie vyvolané vírusom. Klinicky prebieha ako akútne zápalové ochorenie horných dýchacích ciest. Jej nástup je obvykle náhly, z plného zdravia. Často začína zimnicou, bolesťami hlavy, teplota stúpa na 39 - 40 ºC. Chorý má bolesti svalov a kĺbov, suchý, dráždivý kašeľ, nádchu, pocit sucha a škriabania v hrdle. Ku klinickým príznakom dochádza za 1 až 3 dni od infikovania sa. Pokiaľ nevzniknú komplikácie, príznaky po 3-5 dňoch odznejú. K úplnému uzdraveniu obvykle dôjde do 2-4 týždňov od prvých príznakov.

 

Je chrípka vážne ochorenie?

Pre väčšinu ľudí je vírus chrípky iba nepríjemná skúsenosť, ale v niektorých prípadoch môže mať vážny priebeh. Najčastejšie komplikácie chrípky sú zápal priedušiek, zápal stredného ucha, prínosových dutín a zápal pľúc. Komplikácie často vyžadujú hospitalizáciu v nemocnici a u vysoko rizikových osôb (starých ľudí a ľudí trpiacich na chronické ochorenie srdca) môžu spôsobiť až ohrozenie života.

Čítať celý článok...
 
Výskyt divého poliovírusu typ 1 v Izraeli a riziko možného šírenia Tlačiť E-mail
Pondelok, 30 September 2013 13:14

Svetová zdravotnícka organizácia (SZO) a Európske centrum pre kontrolu prenosných ochorení (ECDC) upozorňujú na riziko šírenia divého poliovírusu typ 1 z Izraela do iných krajín. Od začiatku februára do konca augusta 2013 bol z 91 vzoriek odpadových vôd z 27 odberových miest v južnej a strednej časti Izraela izolovaný divý poliovírus typ 1. Vírus bol izolovaný tiež zo vzoriek stolíc od 42 osôb, u ktorých neboli prítomné príznaky paralytickej poliomyelitídy. Podrobné informácie o týchto nosičoch nie sú zatiaľ k dispozícii, ale väčšina z nich bola údajne zaočkovaná parenterálnou inaktivovanou vakcínou (IPV) v súlade s izraelskými národnými odporúčaniami. Divý poliovírus bol zistený aj zo vzoriek odpadových vôd na západe krajiny v oblasti Gazy. Od roku 1988 sa v Izraeli nezaznamenal domáci prenos divého poliovírusu. Zistilo sa, že detekovaný kmeň divého poliovírusu je príbuzný s poliovírusmi cirkulujúcimi v Pakistane a vírusom, ktorý sa zistil v roku 2012 v odpadových vodách v Káhire, v Egypte. V auguste 2013 bola v Izraeli vykonaná celonárodná očkovacia kampaň bivalentnou orálnou polioviacínou OPV 1 a OPV 3 zameraná na 0 – 9 ročné deti. Izrael do roku 1990 používal v imunizačnej schéme OPV vakcínu, v rokoch 1990 – 2004 uplatňovali OPV s IPV. Od roku 2005 bola používaná len IPV.

Čítať celý článok...
 
Štátna tajomníčka pre zdravotníctvo Bosny a Hercegoviny na pôde Úradu Tlačiť E-mail
Piatok, 20 September 2013 00:00

Úrad verejného zdravotníctva SR navštívila dňa 19. 9. 2013 delegácia expertov verejného zdravotníctva pod vedením štátnej tajomníčky pre zdravotníctvo Bosny a Hercegoviny dr. med. Draženky Malićbegović. Prijatie sa uskutočnilo v rámci projektu reformy verejného zdravotníctva Bosny a Hercegoviny, s cieľom zdieľať skúsenosti v rámci postavenia a funkcie verejného zdravotníctva v krajine, medzinárodných zdravotných predpisov WHO, oblasti prenosných ochorení a systému rýchleho varovania EWRS.

Štátnu tajomníčku pre zdravotníctvo a delegáciu expertov Bosny a Hercegoviny prijal hlavný hygienik SR prof. MUDr. Ivan Rovný, PhD., MPH, ktorý predstavil históriu, postavenie, funkcie a národné programy Úradu verejného zdravotníctva SR, 36 regionálnych úradov ako aj samotné poslanie a zabezpečenie fungovania verejného zdravotníctva pre občanov v podmienkach SR a vyplývajúce z postavenia členského štátu EÚ.

Čítať celý článok...
 
<< Začiatok < Dozadu 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 Dopredu > Koniec >>

Stránka 44 z 59