Obsah fóra ÚVZ SR ÚVZ SR
Diskusné fórum ÚVZ SR - UZAVRETÉ


Rádiologický technik

 
Toto fórum je zamknuté, nemôžete tu písať ani upravovať príspevky!   Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!    Obsah fóra ÚVZ SR -> Všeobecná diskusia
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
DarkraiderZaložený: 08 február 2011
Príspevky: 2

 PríspevokZaslal: Ut február 08, 2011 6:11 pm    Predmet: Rádiologický technik Odpovedať s citátom Back to top

Dobrý deň,

chcel by som sa spýtať, či rádiol. technik (asistent) pracujúci na klasickom pracovisku RTG (ktorý nie je vystavený priamemu zväzku žiarenia) alebo CT, patrí do kategórie A alebo B.
Ak patrí medzi pracovníkov kategórie B, či musí byť monitorovaný osobným dozimetrom a chodiť na povinné lekárske prehliadky každý rok.
 
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Merkova
Moderátor


Založený: 05 november 2008
Príspevky: 298

 PríspevokZaslal: Št február 10, 2011 2:27 pm    Predmet: Odpovedať s citátom Back to top

Dobrý deň,

definície pojmov pracovník, pracovník kategórie A a pracovník kategórie B sú uvedené v prílohe č. 1 k NV č. 345/2006 Z. z.body A.38., 39.,40.

Pracovník je zamestnanec alebo osoba samostatne zárobkovo činná, vystavená pri vykonávaní pracovnej činnosti ožiareniu, ktoré môže prekročiť niektorý z limitov ožiarenia ustanovených pre obyvateľov.

Pracovník kategórie A je pracovník, ktorého efektívna dávka z ožiarenia pri pracovnej činnosti môže byť väčšia ako 6 mSv za obdobie jedného kalendárneho roka alebo ekvivalentná dávka z ožiarenia pri pracovnej činnosti môže byť väčšia ako tri desatiny ustanovených limitov ožiarenia očnej šošovky, kože a končatín uvedených v § 11.

Pracovník kategórie B je pracovník, ktorý nie je klasifikovaný ako pracovník kategórie A.

§ 11 NV č. 345/2006 Z. z. znie: Limity ožiarenia pracovníkov sú
a) efektívna dávka 100 mSv počas piatich za sebou nasledujúcich kalendárnych rokov, pričom efektívna dávka v žiadnom kalendárnom roku nesmie prekročiť 50 mSv,
b) ekvivalentná dávka v očnej šošovke 150 mSv v kalendárnom roku,
c) ekvivalentná dávka v koži 500 mSv v kalendárnom roku, ktorá sa určuje ako priemerná dávka na ploche jedného cm2 najviac ožiarenej kože bez ohľadu na veľkosť ožiarenej plochy kože,
d) ekvivalentná dávka v horných končatinách od prstov až po predlaktie a v nohách od chodidiel až po členky 500 mSv v kalendárnom roku.

Rádiologické pracoviská sú z hľadiska radiačnej ochrany riešené individuálne, NV č. 340/2006 Z. z. v prílohe č. 3 ustanovuje povinnosť, aby stavebnotechnické riešenie zabezpečilo neprekročenie limitov ožiarenia pracovníkov a zároveň pre nové rádiodiagnostické pracoviská nebola prekročená efektívna dávka pre pracovníka 1 mSv za kalendárny rok.

Pokiaľ ochranné bariéry na pracovisku a organizácia práce zaručujú, že rádiologický technik nedostane za rok efektívnu dávku váčšiu ako 1 mSv, potom nepatrí do kategórie B ani do kategórie A. V opačnom prípade je prevádzkovateľ zdroja ionizujúceho žiarenia povinný zakategorizovať pracovníkov - mať aktuálny zoznam pracovníkov kategórie A a B.

Podľa § 20 NV č. 345/2006 Z. z. sa pred uvedením pracoviska, na ktorom sa vykonávajú činnosti vedúce k ožiareniu do prevádzky

a) vymedzia a označia ochranné pásma - 1. kontrolované pásmo, 2. sledované pásmo, 3. pásmo s obmedzeným prístupom,

b) pracovisko vybaví prístrojmi, zariadeniami a pracovnými pomôckami v súlade s monitorovacím plánom, havarijným plánom a povolením na činnosť vedúcu k ožiareniu,

c) zabezpečí vybavenie pracovníkov so zdrojmi ionizujúceho žiarenia relevantnými osobnými ochrannými pracovnými prostriedkami (ďalej len „ochranný prostriedok“) s dostatočným tieniacim účinkom, najmä plášťami, zásterami, okuliarmi, rukavicami a pracovnými pomôckami najmä pinzetami, kliešťami, tieniacimi ochrannými obalmi a kontajnermi,

d) zabezpečí vybavenie pracovníkov kategórie A osobnými dozimetrami,

e) zabezpečí sústavný dozor nad dodržiavaním požiadaviek na bezpečnú prevádzku pracoviska odborným zástupcom a zamestnancom, ktorý riadi práce so zdrojmi ionizujúceho žiarenia.

Podľa § 21 ods. 11 NV č. 345/2006 Z. z. sa pre pobyt pracovníkov v kontrolovanom pásme vykonáva osobné monitorovanie v rozsahu určenom v monitorovacom pláne a všetci pracovníci kategórie A musia byť vybavení osobnými dozimetrami.

Podľa § 31 ods. 1 NV č. 345/2006 Z. z. pre pracovníkov kategórie A sa musí osobné monitorovanie vykonávať systematicky.

Podľa § 31 ods. 2 NV č. 345/2006 Z. z. rozsah monitorovania pracovníkov kategórie B musí dostačujúco preukázať skutočnosti, že títo pracovníci sú oprávnene zaradení do kategórie B. V prípade potreby môže úrad alebo príslušný regionálny úrad požadovať osobné monitorovanie oprávnenou dozimetrickou službou aj pre pracovníkov kategórie B.

Podľa § 25 ods. 9 vyhlášky MZ SR č. 545/2007 Z. z. je interval osobného monitorovania pracovníkov kategórie A spravidla jeden mesiac a ak sa vykonáva osobné monitorovanie pracovníkov kategórie B postačuje monitorovací interval trojmesačný.

Konkrétne detaily monitorovania rieši pre daný zdroj ionizujúceho žiarenia monitorovací plán (viď aj § 30 NV č. 345/2006 Z. z.).

Zdravotný dohľad je ustanovený v § 48 NV č. 345/2006 Z. z. nasledovne:
- Pracovníci kategórie A musia byť pod zdravotným dohľadom.
- Zdravotný dohľad môže úrad alebo príslušný regionálny úrad v odôvodnených prípadoch nariadiť aj pre pracovníkov kategórie B.
- Zdravotný stav pracovníkov kategórie A sa posudzuje z hľadiska ich zdravotnej spôsobilosti na vykonávanie činností vedúcich k ožiareniu.
- Preventívne prehliadky pracovníkov kategórie B sa vykonávajú podľa osobitného predpisu [§ 19 ods. 3 zákona č. 126/2006 Z. z. ] v súlade so zaradením pracovnej činnosti do príslušnej kategórie rizikových prác.

Zákon č. 126/2006 Z. z. bol nahradený novým zákonom č. 355/2007 Z. z., ktorý v § 30 ustanovuje posudzovanie zdravotnej spôsobilosti na prácu a preventívne lekárske prehliadky. Jeden krát ročne sa lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci vykonávajú pre pracovníka kategórie A.


Odpoveď pripravil p. RNDr. Pavol Ragan, PhD. - Odbor ochrany zdravia pred žiarením, ÚVZ SR
_________________
moderátor diskusného fóra ÚVZ SR
 
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
DarkraiderZaložený: 08 február 2011
Príspevky: 2

 PríspevokZaslal: Št február 10, 2011 5:51 pm    Predmet: Odpovedať s citátom Back to top

Dakujen za odpoved.
 
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Toto fórum je zamknuté, nemôžete tu písať ani upravovať príspevky!   Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!    Obsah fóra ÚVZ SR -> Všeobecná diskusia Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.