Obsah fóra ÚVZ SR ÚVZ SR
Diskusné fórum ÚVZ SR - UZAVRETÉ


Zmeny v ockovani - vyhl. MZ SR č. 585/2008 Z. z.

 
Toto fórum je zamknuté, nemôžete tu písať ani upravovať príspevky!   Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!    Obsah fóra ÚVZ SR -> Všeobecná diskusia
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
MelaniaZaložený: 02 marec 2010
Príspevky: 5

 PríspevokZaslal: Št marec 04, 2010 12:15 am    Predmet: Zmeny v ockovani - vyhl. MZ SR č. 585/2008 Z. z. Odpovedať s citátom Back to top

Dobry den,

chcela by som sa opytat kompetentnych na "doveryhodnost" rozhodnuti, ktore navrhuju v zmene a doplneni Vyhlasky c. 585/2008 Z.z., ktora je v pripomienkovom konani, nakolko v odovodneni v osobitnej casti je uvedene:

"Očkovanie proti čiernemu kašľu s acelulárnou zložkou v adolescentnom veku sa realizuje vo viacerých krajinách EÚ. Imunita po očkovaní časom klesá, a tým sa adolescenti a dospelí stávajú vnímaví k ochoreniu. Preto skupina európskych expertov odporúča posilnenie imunity v adolescentnom veku."

Prepacte, o aku skupinku expertov sa jedna? Mohli by ste vymenovat studie, vyskumy a citacie tychto europskych expertov?
Nakolko je nemyslitelne, aby ludia, ktori navrhuju zmeny v ockovani na zaklade utajenych informacii /zdrojov, ktore ich presvedcili o vhodnosti ich navrhu/, predlozili taketo materialy na pripomienkovanie a verejnosti a ani poslancom NRSR nebudu zname. Takuto uroven pripravy materialov si nemoze dovolit ani student strednej skoly.
Inak sa ludia mozu obavat, ze sa moze jednat o kauzy typu "predaj emisii".
 
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Merkova
Moderátor


Založený: 05 november 2008
Príspevky: 298

 PríspevokZaslal: St marec 31, 2010 8:09 am    Predmet: Odpovedať s citátom Back to top

Dobrý deň,

citované znenie je vytrhnuté z kontextu. V odôvodnení k predkladanému materiálu sú uvedené konkrétne dôvody – citujeme: „Posilnenie imunity proti čiernemu kašľu v 13. roku života je v súlade s odporúčaním SZO vzhľadom na nárast chorobnosti u starších detí v krajinách EÚ vrátane SR a v súlade s Národným programom starostlivosti o deti a dorast na roky 2008 – 2015. Očkovanie proti čiernemu kašľu s acelulárnou zložkou v adolescentnom veku sa realizuje vo viacerých krajinách EÚ. Imunita po očkovaní časom klesá, a tým sa adolescenti a dospelí stávajú vnímaví k ochoreniu. Preto skupina európskych expertov odporúča posilnenie imunity v adolescentnom veku. V SR bol zaznamenaný v posledných dvoch rokoch výrazný nárast chorobnosti na pertussis. V roku 2009 bolo hlásených 289 ochorení na pertussis (chorobnosť 5,34/100 000 obyvateľov), kým v predchádzajúcich rokoch bola chorobnosť nižšia ako 0,5/100 000 obyvateľov. Ochorenia sú hlásené tak u malých detí ako aj u adolescentov a dospelých. V roku 2009 bola chorobnosť na pertussis vo vekovej skupine 10 – 14 ročných bola 15,6/100 000 a vo vekovej skupine 15 – 19 ročných 22,54/100 000. Z odborného hľadiska je zaradenie booster dávky proti čiernemu kašľu s nebunkovou zložkou do povinného očkovania adolescentov v 13. roku života nanajvýš aktuálne, bez ohľadu na fakt, či doteraz boli deti preočkované aj v 3. roku života alebo len v 6. roku života. Dôležité je posilnenie imunity u dospievajúcich čo pozitívne ovplyvní výskyt čierneho kašľa v neskoršom veku“.

K otázke expertov uvádzame:
Vzhľadom na výrazný nárast chorobnosti na pertussis v európskych krajinách v poslednom období bola v roku 2008 založená skupina expertov C.O.P.E – CONSENSUS ON PERTUSSIS BOOSTER VACCINATION IN EUROPE, aby zdieľala odborné názory ohľadom klinickej a biologickej diagnostiky pertussis, epidemiologických údajov a potreby očkovania v rámci Európy.
Zloženie skupiny:
- Fred Zepp (Kinderklinik und Kinderpoliklinik, Johannes Gutenberg Universität, Mainz, Germany)
- Ewa Bernatowska (Department of immunology, The Children΄s Memorial Health Institute, Warsaw, Poland)
- Nicole Guiso, (Institute Pasteur, Paris, France)
- Ulrich Heininger, Division of Pediatric Infectious Diseases and Vaccines, University Children΄s Hospital, Basel, Switzerland)
- Jussi Mertsola, (Departmentn of Pediatrics, Turku University Hospital, Turku, Finland)
- John Roord, (Free University Medical Center, Amsterdam, The Netherlands)
- Alberto Tozzi (Bambino Gesu Hospital, U. O. Epidemiologia, Rome, Italy)

Ich odporúčania vychádzajú z nasledovných referencií:
- World Health Organization vaccine preventable diaseases: monitoring system. Global summary.
http://www.who.int/vaccines-documents/GlobalSummary/GlobalSummary.pdf
- EUVAC.NET data
http://www.ssi.dk/graphics/euvac/pdf/pertussis1.pdf http://www.ssi.dk/graphics/euvac/pdf/pertussis2.pdf
- (CDC) CfDCaP. Pertussis-United States, 2001-2003. MMWR 2005; 54: 1283-6
- Beytout J., Launay O., Guiso N et al. Safety of Tdap-IPV given 1 month after Td-IPV booster in healthy young adults: A placebo-controlled trial. Hum. Vaccin. 2009; 5

Odbor epidemiológie
_________________
moderátor diskusného fóra ÚVZ SR
 
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
asdfqwerZaložený: 06 apríl 2010
Príspevky: 12

 PríspevokZaslal: Ut apríl 06, 2010 12:43 am    Predmet: Petícia za slobodnú voľbu v očkovaní Odpovedať s citátom Back to top

 
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
asdfqwerZaložený: 06 apríl 2010
Príspevky: 12

 PríspevokZaslal: Ut apríl 06, 2010 12:45 am    Predmet: Petícia za slobodnú voľbu v očkovaní Odpovedať s citátom Back to top

Ak vám nevyhovuje súčasný právny stav, podpíšte Petíciu za slobodnú voľbu v očkovaní:
http://ockovanie.webnode.sk/peticia/

Neoverený elektronický podpis na changenet.sk tu:
http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=461080

Pre istotu je dobre podpísať aj fyzicky (nie je právna istota, že úrady elektronický podpis prijmú), napr. na jednom z týchto miest:
http://ockovanie.webnode.sk/peticia/kde-sa-da-podpisat/
 
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
puvapuvaZaložený: 10 február 2011
Príspevky: 1

 PríspevokZaslal: Št február 10, 2011 9:54 pm    Predmet: Zmeny v ockovani Odpovedať s citátom Back to top

Dobry den,
pozrela som si referencie, ktore uviedla pani Merkova.
1. referencia WHO global summary je v podstate len prehlad chorobnosti a prehlad zaockovanosti v jednotlivych statoch sveta.
Druhe dve referencie mi nefungovali, skusite opravit tie linky?
Ale aj tak je to danska stranka pisana po dansky. Maju slovenski uradnici a poslanci slovensky preklad? Date linku aj na ten preklad?

A este poslednu vec poprosim:
"...skupina európskych expertov odporúča..."
Uvediete aj stranu v tych referenciach/dokumnetoch, kde je explicitne veta, ktora tvrdi, ze sa ODPORUCA ZAVIEST PREOCKOVANIE?

Dakujem
Petra
 
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Merkova
Moderátor


Založený: 05 november 2008
Príspevky: 298

 PríspevokZaslal: Po február 21, 2011 1:02 pm    Predmet: Odpovedať s citátom Back to top

Dobrý deň,

odkazy na webové stránky uvedené v odpovedi boli správne. Nakoľko však bola informácia poskytnutá minulý rok, na predmetnej stránke dánskeho inštitútu už nastali zmeny. Informácie o výskyte pertussis sú dostupné aj na webovej stránke EUVAC.Net – konkrétne: http://www.euvac.net/graphics/euvac/pdf/pertussis_2009.pdf.
Informácie sú uvedené v anglickom jazyku. Slovenský preklad informácií nie je k dispozícii. V súvislosti s Vašou otázkou, týkajúcou sa preočkovania proti pertussis je predmetná informácia uvedená v článku Pertussis - United States, 2001-2003 aj v článku Safety of Tdap-IPV given one month after Td-IPV booster in healthy young adults: a placebo-controlled trial.

Odbor epidemiológie
_________________
moderátor diskusného fóra ÚVZ SR
 
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Toto fórum je zamknuté, nemôžete tu písať ani upravovať príspevky!   Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!    Obsah fóra ÚVZ SR -> Všeobecná diskusia Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.